Strona główna

Firefox 8, a jego udziały

Menu
  » Dlaczego Firefox?
  » Instalacja i konfiguracja
  » Zmiana wyglądu
  » Dodatki
  » Motywy
  » Informacje
  » Kanały RSS
  » Kontakt

Inne
  » Promowanie Firefoksa
  » Śmieszny filmik o Firefoksie
  » Nowe, lepsze logo FF

Firefox - pobierz teraz
Liczba osób używających Firefoksa zaczyna delikatnie, aczkolwiek zauważalnie spadać. Dlaczego?
Myślę, że trzeba rozważyć dwa czynniki. Pierwszy to wciąż rosnący udział przegladarki Google Chrome. Przeglądarka ta skutecznie zabiera użytkowników Internet Explorerowi, ale również Firefoksowi. Smutno, że Firefox traci przez Chrome? Otóż, nie! Wcale nie powinno nam być smutno. W Mozilli dzięki temu dostrzeżono odwieczny problem z Firefoksem, czyli wycieki pamięci, które potrafiły skutecznie spowolnić przeglądarkę.
I z tym wiaże się właśnie drugi czynnik spadku popularności Firefoksa: szybkość. Chrome był wyraźnie szybszy od Firefoksa. Podkreślam: był. Wersja 8 to już spore przyspieszenie i w czystej wersji przeglądarki bez dodatków nie powinny być dostrzegalne większe różnice miedzy przeglądarkami. Jednak wcześniej nie było tak kolorowo i Chrome zdecydowanie wygrywał. Jest jednak duża nadzieja, bo wersja Firefoksa numer 9 i 10 ma być jeszcze szybsza. Polecam zatem trzymać się Ognistego Liska tworzonego przez fundację Mozilla. Jest to oprogramowanie Open Source, a nie komercyjny produkt, w którym może znaleźć się "niewiadomoco" i trzeba będzie z tym żyć.

Testy wykonane przez Business Insidera pokazują, że obecna, ósma wersja Firefoksa jest o 20% szybsza niż Firefox 5. Nie mówimy tu o pojedynczym module przeglądarki, a o całości, gdyż przyspieszyły takie elementy jak: szybkość uruchamiania, renderowanie kodu JavaScript, przywracanie sesji i obsługa 3D WebGL.

Pobierz nową wersję Firefoksa!

Napisano dnia 2011-11-10. Kopiowanie części artykułu dozwolone wyłącznie po podaniu klikalnego odnośnika do oryginału.