Strona główna

Spowalniające dodatki Firefoksa

Menu
  » Dlaczego Firefox?
  » Instalacja i konfiguracja
  » Zmiana wyglądu
  » Dodatki
  » Motywy
  » Informacje
  » Kanały RSS
  » Kontakt

Inne
  » Promowanie Firefoksa
  » Śmieszny filmik o Firefoksie
  » Nowe, lepsze logo FF

Firefox - pobierz teraz
Mozilla Firefox słynie z różnorodności dodatków dostępnych na tę właśnie przeglądarkę. Dodatki są dosłownie do wszystkiego: modyfikujące rozmieszczenie kart w przeglądarce, blokujące reklamy, ułatwiające tworzenie stron www, pokazujące pogodę, ułatawiające ściąganie plików... Mógłbym jeszcze tak długo, ale trzeba zauważyć, że każdy dodatek spowalnia Firefoksa. Nim więcej ich zainstalujemy tym nasz Lisek będzie wolniejszy. Twórcy dodatków często nie dbają o to, aby dodatki były wydajne a stąd wynika "zamulanie".

Mozilla zauważyła ten problem i zaczęła starania o przyspieszenie dodatków. Oczywiście nie jest w stanie ingerować w kod każdego dodatku, szczególnie że są ich tysiące. Pierwszym krokiem Mozilli jest automatyczne testowanie szybkości 100 najpopularniejszych dodatków i stworzenie listy największych spowalniaczy Firefoksa. Na liście znalazły się:

  1. Foxlingo Translator (74% spowolnienia)
  2. Firebug (74% spowolnienia)
  3. AmiWeather (54% wolniejsza przeglądarka)
  4. FlashGot (50% wolniejszy Firefox)

Lista najwolniejszych dodatków

Kliknij, aby powiększyć


Takie testy będą odbywać się co tydzień, a w przyszłości dla każdego nowego dodatku dodawanego do katalogu. W tym miejscu warto dodać, że każdy dodatek spowalnia przeglądarkę o średnio 10%. Instalując ich kilkanaście nasz lisek prawie na pewno będzie uruchamiał się dwa razy wolniej, ale też dużo wolniej przetwarzał strony internetowe.

Mozilla już niedługo na liście dodatków będzie piętnować te dodatki, które spowalniają przeglądarkę o więcej niż 25%. Koło nich znajdzie się ostrzeżenie o spowolnieniu przeglądarki.

Twórcy dodatków mogą uzyskać pomoc od Mozilli w optymalizacji dodatków i wskazówki jak dobrze je pisać. Instrukcje dla deweloperów dostępne są pod adresem: najlepsze praktyki przy pisaniu dodatków. Niedługo też twórcom zostanie udostępnione narzędzie do testowania dodatków na żądanie. Wraz z wprowadzeniem zmian będą mogli wysłać dodatek na serwery Mozilli i sprawdzić wydajność swojego dodatku

Planowane jest też zablokowanie instalacji wszelkich pasków (tzw. toolbarów) i innych dodatków wraz z instalacją programów na komputerze. Praktyka była stosowana chociażby przez Skype, żeby dodać przycisk pozwalający dzwonić na numery wyświetlające się na stronach www. Dodatek Skype był tak spowalniający, że został wyłączony użytkownikom wraz z aktualizacją Firefoksa. Już wkrótce Firefoks wyraźnie nas spyta czy chcemy instalować dodatek czy nie.

My zaś zajrzyjmy w swoje Dodatki i usuńmy te, których nie używamy. Na pewno coś się znajdzie

Pobierz nową wersję Firefoksa!

Napisano dnia 2011-04-06. Kopiowanie części artykułu dozwolone wyłącznie po podaniu klikalnego odnośnika do oryginału.