Strona główna

Synchronizacja w Firefoksie 4 i własny serwer w tej usłudze

Menu
  » Dlaczego Firefox?
  » Instalacja i konfiguracja
  » Zmiana wyglądu
  » Dodatki
  » Motywy
  » Informacje
  » Kanały RSS
  » Kontakt

Inne
  » Promowanie Firefoksa
  » Śmieszny filmik o Firefoksie
  » Nowe, lepsze logo FF

Firefox - pobierz teraz
W Firefoksa 4 wbudowano obsługę synchronizacji zakładek, haseł, ustawień, historii i otwartych kart. Można wybrać, które z wymienionych składowych przeglądarki będą synchronizowane, a które nie. Postaram się w kilku słowach opisać najważniejsze zagadnienia związane z synchronizacją

1. Bezpieczeństwo
Nikt z nas nie chce, aby jego historia lub zakładki zostały poznane przez kogokolwiek obcego. Hasła stanowią jeszcze bardziej wrażliwe dane. Wiedząc o tym Mozilla szyfruje nasze dane jeszcze na naszym dysku twardym i do Internetu trafiają one w postaci niezmożliwej do odkodowania bez znajomości podanego przez nas hasła głównego. Podczas transmisji wykorzystywane jest szyfrowanie SSL, więc podsłuchanie naszego komputera wysyłającego i tak już zaszyfrowane dane jest bardzo utrudnione. Dane trzymane są "w chmurze", czyli najprościej ujmując na czyichś serwerach. Dodatek ten umożliwia użycie własnego serwera do przechowywania haseł co opiszę na końcu artykułu.

2. Możliwości
Używanie Fsynca, bo tak nazywa się synchronizacja w Firefoksie, musimy zacząć od założenia konta. Jest to wymagane, aby można było nas zidentyfikować wśród gąszcza użytkowników przeglądarki. Podajemy adres email, hasło oraz akceptujemy zasady.

Zakładanie konta w Firefox Sync

Kliknij, aby powiększyć

Przy zakładaniu konta możemy wybrać co będziemy synchronizować. Na początku artykułu zostały wymienione dostępne do synchronizacji elementy. Po dokonaniu tego prostego kroku synchronizacja będzie odbywać się automatycznie na komputerach, na których podamy dane naszego konta.

3. Ograniczenia
Jednym z najpoważniejszych ograniczeń jest niemożność wyboru tylko części zakładek do synchronizacji. Posiadając zakładki prywatne i firmowe tych pierwszych nie chcielibyśmy widzieć w pracy. W konkurencyjnym dodatku Xmark można wybrać co będzie synchronizowane na danym komputerze i pominąć część niechcianych zakładek.
Drugim ograniczeniem jest utrudnione użycie własnego serwera. W już wspomnianym Xmarku wystarczy konto FTP lub serwer SVN. Szczególnie FTP jest powszechnie dostępne. W przypadku synchronizacji wbudowanej w Firefoksa trzeba posiadać serwer obsługujący PHP, Apache i doinstalować stworzony przez Mozillę program zwany serwerem. Poniżej w punkcie czwartym prezentuję jak to zrobić.

4. Instalacja własnego serwera Fsynca
Własny serwer Firefox Sync to większa kontrola nad naszymi danymi. Mimo, że dane są trzymane na serwerach w postaci zaszyfrowanej możemy chcieć trzymać je u siebie. Nie ma w tym nic złego. Zawsze niestandardowe rozwiązania są najtrudniejsze to złamania.
Zaczynajmy więc instalację w Debianie:
W środowisku, w którym instalujemy serwer musi być np. Apache i PHP. Standardowo środowiska tego typu nie są wyposażone w SQLite, więc instalujemy potrzebną bazę danych:

apt-get install php5-sqlite

Następnie przechodzimy do miejsca na serwerze widocznego z Internetu, np. do:

cd /var/www/html/

Własny serwer Fsynca nazywa się Weawer (weave sync) i pobrać można go wydając komendę:

wget http://people.mozilla.com/~telliott/weave_minimal.tgz

i rozpakować zmieniając nazwę:

tar xvf weave_minimal.tgz
mv weave_minimal weave

Nasz serwer powinien być dostępny pod adresem:

http://www.exmaple.com/weave/
Tworzymy plik .htaccess o zawartości:

RewriteEngine On
RewriteRule ^.*$ index.php [NC,L]


Musimy też pamiętać o stworzeniu użytkownika:

php create_user

Takie rozwiązanie wymaga od nas modyfikacji pliku index.php w celu uniknięcia warningów w logach. W linii 115 po else if dopisujemy następujący kawałek kodu. Ten po // dodaj to poniżej.

if (!empty($_SERVER['PATH_INFO'])) {
    $path = $_SERVER['PATH_INFO'];
} else if (!empty($_SERVER['ORIG_PATH_INFO'])) {
   $path = $_SERVER['ORIG_PATH_INFO'];
}
// dodaj to poniżej
else if (!empty($_SERVER['REQUEST_URI'])) {
    /*
    * 6 znaków, bo folder nazwaliśmy
    * 'weave/', zmień to, gdy folder
    * będzie innej długości
    */
    $path = substr($_SERVER['REQUEST_URI'], 6);
}Teraz możemy już podać dane naszego serwera podczas synchronizacji. Pamiętajmy o https://

Własny serwer w Firefox Sync

Kliknij, aby powiększyć

Pobierz nową wersję Firefoksa!

Napisano dnia 2011-03-25. Kopiowanie części artykułu dozwolone wyłącznie po podaniu klikalnego odnośnika do oryginału.