Strona główna

Gry w przeglądarce

Menu
  » Dlaczego Firefox?
  » Instalacja i konfiguracja
  » Zmiana wyglądu
  » Dodatki
  » Motywy
  » Informacje
  » Kanały RSS
  » Kontakt

Inne
  » Promowanie Firefoksa
  » Śmieszny filmik o Firefoksie
  » Nowe, lepsze logo FF

Firefox - pobierz teraz
Czy to już zmierch gier w przeglądarce? Czy będziemy mieli szansę jeszcze pograć w coś małego i ciekawego?
Do końca 2020 roku wtyczka Adobe Flash zniknie z najpopularniejszych przeglądarek takich jak Mozilla Firefox albo Google Chrome. To smutna wiadomość, bo do dzisiejszego dnia gry napisane w tej technologii cieszą się dobrą grafiką, a przede wszystkim grywalnością. Co się stanie z grami naszego dzieciństwa, w które zagrywaliśmy się jak szaleni w przeglądarce? Czy naprawdę nie da się ich uratować?

Mam dla Was dobre i złe wieści. Złe są takie, że część gier przestanie działać w nowoczesnych przeglądarkach i nie ma od tego odwrotu. Są to mniej znane tytuły, w które już teraz nie gra zbyt wiele osób. Zapewne nikt nie będzie za nimi płakał. Każdą jednak grę będzie można odpalić w starszej wersji przeglądarki, która niejako pozwoli nam się przenieść w czasie. Także dla chcącego, nic trudnego.

Dobrych wiadomości jest znacznie więcej. Najwięsze hity są portowane do HTML 5. Dla przykladu taki hit jak mahjong już teraz działa w każdej przeglądarce bez dodatkowych pluginów, jak również w wersji mobilnej. Takich tytułow każdego dnia pojawia sie coraz więcej. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że już teraz pojawiają się rozwiązania umożliwiające odpalenie gier w technologii flash poza oknem przeglądarki. Takie rozwiązanie stosuje na przykład serwis newgrounds. Możemy odpalić dowolną grę w specjalnie przygotowanym playerze. Odpala sie osobny program, a my możemy dalej grać.

Potężne działa wytoczone na reklamy we flashu pomogły. Flash znika na dobre z naszego świata, ale niestety rykoszetem oberwały gry online. Na szczęście dalej będziemy mogli grać z użyciem HTML5. To dosyć ważne, żeby taka szybka rozrywka była zawsze dostępna. Czasami mamy tylko 5 minut przerwy w pracy i nie możemy nic instalować na komputerze. Ta chwila w przeglądarce pozwoli nam się zrelaksować i wrócić do pracy bardziej skupionym

Pobierz nową wersję Firefoksa!

Napisano dnia 2020-06-30. Kopiowanie części artykułu dozwolone wyłącznie po podaniu klikalnego odnośnika do oryginału.